Wiadomości

Kobiety w Policji

Co siódmy polski policjant jest kobietą. Policjantki realizują się zawodowo we wszystkich rodzajach służb: kryminalnej, prewencyjnej i logistycznej. Chociaż mogłoby się wydawać, że to męski zawód, liczba kobiet, które go wykonują wciąż rośnie. Jak same twierdzą praca jest dla nich pasją i sporym wyzwaniem. W jaworznickiej komendzie pracuje 19 policjantek i 22 pracownice cywilne.

Praca jest dla nich pasją. W codziennej służbie podejmują interwencje wobec awanturników, zabezpieczają mecze, podczas których dochodzi do chuligańskich wybryków, zatrzymują niebezpiecznych, czasem uzbrojonych przestępców. Muszą być twarde, mieć silny charakter, dużą odporność na stres.

Na 97 762 zatrudnionych funkcjonariuszy Policji, 14 529 to kobiety. Tylko w 2013 roku wśród 5787 nowo przyjętych funkcjonariuszy było 1079 kobiet. Pracują na wszystkich stanowiskach – od szeregowych do kierowniczych, i we wszystkich rodzajach służb – prewencyjnej, kryminalnej i wspierającej działalność Policji. Połowa z nich jest w wieku 31-40 lat i służy w Policji od 3 do 10 lat.67 proc. policjantek ma wyższe wykształcenie, pozostałe 33 proc. – średnie i podyplomowe. Panie w mundurze są lepiej wykształcone niż koledzy, ale rzadziej zajmują stanowiska kierownicze. Ta tendencja wydaje się jednak powoli zmieniać. Wystarczy wspomnieć o inspektor Irenie Doroszkiewicz, która jest Opolskim Komendantem Wojewódzkim Policji, podinspektor Helenie Michalak – Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, czy inspektor Renacie Kasprzyk-Papierniak – Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Na 3819 stanowisk kierowniczych w Policji policjantki objęły 222 stanowiska. Policjantki pełnią m.in. funkcje zastępców komendantów szkół policyjnych i kierują komendami Policji. Kobieta-pilot służy też w Zarządzie Lotnictwa Policji.

 

Źródło: KGP

Powrót na górę strony