Bezpieczni na drodze

Akcja profilaktyczna CEZ Cargo i KMP w Jaworznie

Blisko 5 tysięcy fanów samochodów oraz motocykli przyciągnęło trzydniowe święto motoryzacji, czyli Moto Weekend Jaworzno 2015 zorganizowane w miniony weekend przez firmę Cargo oraz Sympro Events. Wszystko rozpoczęło się już w piątek za sprawą akcji „Bezpieczni na drodze”, podczas której wraz z jaworznicką policją przeprowadzono akcje profilaktyczne.

Moto Weekend Jaworzno 2015 to kontynuacja realizowanych z dużym sukcesem kolejnych edycji projektów Bezpieczni na drodze oraz TuningCity. Projekt stanowi połączenie piękna motoryzacji oraz działań prospołecznych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Działania prowadzone w latach ubiegłych zyskały bardzo duże uznanie świata motoryzacyjnego i odbiły się szerokim echem w regionie.

W piątek, na ulicach Jaworzna odbyła się akcja "Bezpieczni na drodze", podczas której pracownicy Grupy Cargo i policjanci Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie uczulali mieszkańców naszego miasta, jak ważne jest zachowanie ostrożności za kierownicą. Kierowcy, którzy nieznacznie przekroczyli dozwoloną prędkość, jechali bez pasów bezpieczeństwa lub w czasie jazdy rozmawiali przez telefon, wzięli udział w szkoleniu z pierwszej pomocy oraz skorzystali z symulatora dachowania i zjedli plasterek cytryny, unikając w ten sposób otrzymania mandatu. Zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 uczyły się, jak udzielać pierwszej pomocy oraz wręczały zatrzymanym kierowcom cytrynę, jednocześnie prosząc, aby jeździli ostrożnie, ponieważ od tego również zależny bezpieczeństwo pieszych.

Z kolei w sobotę i niedzielę (18 i 19 kwietnia br.) jaworznianie bawili się na dwóch imprezach, Tuning City Jaworzno 2.0 i Moto Gymkhana One, które odbyły się na terenie należącym do Grupy Cargo przy ulicy Darwina w Jaworznie. I tu mundurowi znaleźli swoje miejsce. Na specjalnie przygotowanym stoisku profilaktycznym, kierowcy mogli sprawdzić swoje konto punktów karnych. Każda osoba zainteresowana przepisami z dziedziny ruchu drogowego, uzyskała odpowiedź na zadawane pytania. Zaprezentowano także nowoczesny motocykl policyjny oraz radiowóz z videorejestratorem. Dużym zainteresowaniem cieszył się przejazd radiowozem po specjalnym torze z założonymi na koła nakładkami "EASYDIFT". W ten sposób zademonstrowano umiejętności panowania nad samochodem w sytuacji niebezpiecznej.

Sobota należała do kierowców samochodów różnych marek i różnych kategorii. Goście mogli podziwiać setki aut: tuningowanych, klasycznych, militarnych i samochodów grupy Złombol. Duże emocje wywołał konkurs, w których pięcioosobowe drużyny miały za zadanie przeciągnąć potężny samochód ciężarowy Kraz.

W niedzielę rządzili motocykliści. Brali m.in. udział w konkurencji Gymkhana. To sprawnościowa jazda motocyklem, która wymaga opanowania i precyzji. Furorę zrobił konkurs, który został połączona z biciem rekordu Guinnessa. Jeden motocykl pociągnął za sobą 21 osób, siedzących na krzesłach biurowych. Miał za zadanie przejechać w ten sposób 100 metrów. Choć spadły dwie ostatnie osoby (nic im się nie stało), rekord i tak został pobity! Śmiechu było co niemiara.