Wiadomości

Debata o bezpieczeństwie w Byczynie

W klubie NIKO w Byczynie odbyła się debata społeczna na temat bezpieczeństwa osób starszych. Na spotkaniu byli obecni funkcjonariusze Policji i Straży Pożarnej, którzy porozmawiali z seniorami na temat ich bezpieczeństwa. W spotkaniu wzięła udział wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Anna Lichota.

Spotkanie od przywitania wszystkich zebranych i przedstawienia przebiegu debaty rozpoczęli przedstawiciele Policji na czele z młodszy aspirant Moniką Śliwińską. Po części wstępnej policjanci zapoznali zebranych seniorów z metodami działalności przestępczej, na jakie mogą być narażeni ze strony oszustów. W prezentacji multimedialnej mundurowi pokazali przykładowe schematy działania nazywane „metodą na wnuczka”. Omówione zostały także sposoby wyłudzania pieniędzy polegające na podszywaniu się pod przedstawicieli różnych instytucji. Podczas debaty najstarsi mieszkańcy Jaworzna mogli się dowiedzieć m.in. jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem oraz do kogo zwrócić się o pomoc.

W debacie wzięła udział także grupa uczniów z gimnazjum w Byczynie, która została „wykorzystana” do współpracy w obszarze bezpieczeństwa osób starszych. Wspólne działania mają na celu pokazanie młodzieży, że seniorzy w celu uniknięcia różnych zagrożeń wymagają regularnej troski, zainteresowania oraz poświęcenia im swojego czasu.

Podczas debaty funkcjonariusze dyskutowali z mieszkańcami nad problemem najistotniejszych zagrożeń zdiagnozowanych dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, działań priorytetowych dzielnicowych oraz ich roli w przygotowaniu i prowadzeniu przedsięwzięć z zakresu profilaktyki społecznej odpowiadających za zdiagnozowanie zagrożenia bezpieczeństwa. Dyskusji poddano również zagadnienia dotyczące programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji „Moja Komenda”. Mieszkańcy czynnie uczestniczyli w spotkaniu, a policjanci służyli odpowiedzią na wszystkie pytania dotyczące omawianych zagadnień.

W drugiej części spotkania funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie młodszy aspirant Michał Dyl oraz aspirant Marcel Kolasa, zwrócili szczególną uwagę na niebezpieczny dla życia czad i ogień. Zaapelowali o szczególną czujność w okresie grzewczym oraz pouczyli, jak prawidłowo zgłosić zdarzenie w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia i mienia. Koledzy ze straży w praktyczny sposób przedstawili, jak należy zachować się widząc nieprzytomnego na drodze czy ulicy. Instruowali młodzież, jak w szybki sposób zdiagnozować, z jakim urazem mamy styczność zaczynając od ramion, poprzez brzuch, miednicę, nogi. Uczniowie i seniorzy prócz przypomnienia sobie ważnych zasad udzielania pierwszej pomocy, sami mogli sprawdzić swoje umiejętności. Uczestnicy szkolenia sprawdzali, czy wyczuwalny jest puls oraz wykonywali resuscytację krążeniowo- oddechową.

Spotkanie pokazało, że integracja pokoleniowa jest wartościowa dla obu stron. Wszyscy uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i oczekiwaniami w kierunku poprawy bezpieczeństwa.

  • Uczestnicy debaty
  • Prezentacja policjantów dzielnicowych
  • Wystąpienie Moniki Śliwińskiej
  • Prezentacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, działającej na terenie Jaworzna
  • Dzielnicowy w trakcie rozdawania materiałów profilaktycznych
  • Prelekcja funkcjonariusza straży pożarnej
  • Wystąpienie Michała Dyla
  • Warsztaty poświęcone pierwszej pomocy
  • Zasady udzielania pierwszej pomocy
Powrót na górę strony