Wiadomości

Jaworznicka policja ostrzega przed włamaniami

Data publikacji 21.04.2016

Statystyki przestępczości jednoznacznie wskazują, że mieszkania, piwnice w bloku, domy jednorodzinne czy ogródki działkowe znajdują się w centrum uwagi złodziei. Łupem włamywaczy pada często dorobek całego życia. Apelujemy do mieszkańców o zwiększoną czujność. Postarajmy się zabezpieczyć właściwie nasze mieszkanie lub dom w trakcie naszej nieobecności. Pamiętajmy czasami włamywaczowi wystarczy chwila naszej nieobecności np. kiedy jesteśmy na zakupach.

Od początku roku 2016 jaworzniccy policjanci odnotowali kilka włamań do mieszkań, głównie tych, które położone są na parterze. Doszło do nich w ciągu dnia w czasie, gdy domownicy przebywali w pracy lub wyszli na zakupy. Włamywacze dostali się do mieszkań wyważając drzwi balkonowe. Ich łupem padła m.in gotówka i biżuteria, a także sprzęt elektroniczny.

Próba wejścia do mieszkania czy domu może odbyć się również przez drzwi wejściowe lub okno. Pamiętajmy więc przede wszystkim o ich zabezpieczeniu. Pomyślmy również o wzmocnieniu tych miejsc podczas naszej dłuższej nieobecności. Dodatkowe zasuwy, zamki okienne, ograniczniki otwarcia, antywłamaniowe żaluzje czy rolety znacznie utrudniają wejście do wewnątrz mieszkania, a sygnalizatory mogą automatycznie włączyć światło, gdy w pobliżu pojawi się „nieoczekiwany gość”.

Z policyjnych doświadczeń wynika, że złodziejowi do dokonania włamania nie potrzeba wiele czasu. Dlatego wychodząc wieczorem z domu stwórzmy pozory naszej obecności przez np. pozostawienie w pokoju włączonego światła i zawsze zamykajmy drzwi i okna nawet jeśli wychodzimy na chwilę. W przypadku dłuższego wyjazdu poprośmy znajomych, rodzinę o opiekę nad mieszkaniem, opróżnianie skrzynki na listy, zabranie ulotek z pod drzwi. Dłuższy brak oznak pobytu mieszkańców kusi włamywaczy.

Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu – na podwórzu czy na ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarz, sylwetki, ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi” ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa. Pamiętajmy, że każde dodatkowe zabezpieczenie utrudnia złodziejowi „pracę” i powoduje, że traci cenny dla niego czas, podczas jego pokonywania. Doświadczenie uczy, że najlepiej zapobiega zagrożeniu włamaniami do mieszkań współdziałanie sąsiedzkie. Nie ma lepszego zabezpieczenia niż czujne oko życzliwego sąsiada. Dlatego nie bądźmy bierni.

Niezależnie od tego czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się powiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję masz prawo zachować anonimowość.

Powrót na górę strony