Wiadomości

Służba na zalewie

Data publikacji 18.08.2015

Od początku czerwca każdego roku policjanci rozpoczynają sezon letni na zbiorniku wodnym na zalewie Sosina. Funkcjonariusze pełnią służbę codziennie przez 8 godzin, aż do września. Mundurowi dbają o bezpieczeństwo w rejonie kąpieliska i plaży. Sezonowa Komórka Specjalistyczna Policji do wykonywania zadań w rejonie zbiornika wodnego tzw. Posterunek Wodny Policji wspierany jest przez funkcjonariuszy z OPP KWP Katowice oraz jaworznicką Straż Miejską.

Trzech policjantów Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie oddelegowanych jest przez całe lato do służby w sezonowym posterunku, który działa na terenie Ośrodka Wodno-Rekreacyjnego Sosina przy ulicy Bukowskiej. Ich służba to godziny spędzone prawie wyłącznie na wodzie.
Każdego dnia policjanci podejmują różne interwencje. Sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą sprawdzaniem trzeźwości. Na szczęście, jak na razie, rzadko zdarzało się, aby osoby korzystające ze sprzętu pływającego, czy sternicy byli pod wpływem alkoholu.

Od 25 czerwca br. weszły w życie zmiany przepisów Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Nowelizacja zaostrzyła kary dla prowadzących kajaki, ale też np. pontony lub rowery wodne po alkoholu. Na podstawie nowych przepisów, jeżeli osoba kierująca na wodzie urządzeniem niemechanicznym (kajakiem, łódką, żaglówką, itp.) przekroczy dopuszczalny limit 0,2 promila alkoholu w organizmie, jej łódź może zostać odholowana, a oprócz tego grozi jej wysoka grzywna. Bardziej dotkliwa kara czeka tych, którzy posiadają prawo jazdy, a będąc pod wpływem alkoholu poprowadzą na wodzie pojazd napędzany silnikiem (skuter wodny, motorówka, łódź, żaglówka). Takim osobom oprócz mandatu grozi utrata dokumentu uprawniającego do poruszania się pojazdami mechanicznymi. Nowe przepisy wykluczają jakąkolwiek tolerancję dla tych, którzy najpierw wypiją „małe” piwko, a potem usiądą za sterami np. żaglówki lub poprowadzą rower wodny.

Policjanci, którzy pełnią służbę na wodach nie są sami. Współpracują z ratownikami WOPR, służbą medyczną, funkcjonariuszami Straży Miejskiej czy strażą pożarną. Przedmiotowe działania w okresie sezonu turystycznego wspierane są przez policjantów z katowickich Oddziałów Prewencji Policji.

Jaworzniccy policjanci przypominają również kilka zasad bezpiecznego odpoczynku nad wodą:

  • Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych,
  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych,
  • Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki,
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • Nie skaczmy "na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa,najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
  • Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.13 MB)

Powrót na górę strony